oben links oben rechts
left border
Strona Główna ˇ POGODA W TARNOWIE ˇ MOJE RADIO IRN ˇ surfbaryCzerwiec 19 2018 20:24:23
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
dobra strona
STRONA GŁÓWNA

 DO ULUBIONYCH

PRACA NA WAKACJE 2012
JAK SZUKAĆ ?

TWOJA REKLAMA TUTAJ !

DODATKI NA STRONE

WSZYSTKO O ZŁOCIE

DOMOWA APTEKA I ZIOŁA

BIZNES

OPISY na NK FB i Fotka

MOTORYZACJA

ZWIERZĘTA OPIS HODOWLA

SZTUKA BONSAI
KWIATY
DRŻEWA
PIELĘGNACJA ROŚLIN

RYBY AKWARIOWE

UZALEŻNIENIA

ROZRYWKA

DIETA I KALKULATOR BMI

CIĄŻA

KULINARIA

SIŁOWNIA

SPORT

CIEKAWOSTKI

POCZTA

POBIERZ

OGLĄDAJ

PRZEJDZ DO

WIADOMOŚCI

RADIO

SKLEPY

FAJNE BANERY

"KAJ - BUD"


usługi ogólnobudowlane

Wiesław Kajmowicz


Tel.(014) 67 94 354

-budowy domów od podstaw
-więżby dachowe
-pokrycia dachów
-adaptacje poddaszy
-remonty

strona www KajBud

WINDY SCHODOWE

porady młodej mamy

PROFESJONALNY PORTAL WALK MMA(KSW, UFC)

ADmimsy - Get Paid to View Ads

Zloty Motocyklowe

Zloty Motocyklowe

Słownik

tłumacz i słownik<br>polsko-angielski

www.mydeal.pl
zobacz księgę gości

dopisz się do księgi

STRONA GŁÓWNA

Na Forum
Najnowsze Tematy
Im glad I finally si...
Im glad I now signed up
Im happy I finally s...
Just want to say Hello!
Variety Way-out prof...
Najciekawsze Tematy
Im glad I finally... [0]
Im glad I now sig... [0]
Im happy I finall... [0]
Just want to say ... [0]
Variety Way-out p... [0]
Adtaily

STRONA TU JEST WSZYSTKO

SKARGA DO PIP (wzór)

Napisz skargę do PIP!


wskazówki

Skarga skierowana do Państwowej Inspekcji Pracy ma na celu wywołanie określonego skutku – w postaci przeprowadzenia kontroli w zakładzie pracy, wszczęcia postępowania o ustalenie istnienia stosunku pracy itp. Skargę może złożyć każdy pracownik lub były pracownik na swojego pracodawcę, a także pracodawca na działanie i zachowanie inspektora pracy w czasie przeprowadzania kontroli.

Skarga do PIP

Skargę można złożyć na piśmie, telefonicznie lub w określonym inspektoracie pracy ustnie do protokołu. Państwowa Inspekcja Pracy ma 30 dni na rozpatrzenie złożonej skargi.

Aby wnieść skuteczną skargę do Państwowej Inspekcji Pracy, musimy mieć na uwadze kilka zasad. Pisemna skarga powinna być zaadresowana do właściwego organu, należy podać swoje dane osobowe oraz jasno przedstawić, czego dotyczy skarga i podjęcia jakich działań oczekujemy od Państwowej Inspekcji Pracy.

Skargę do Państwowej Inspekcji Pracy można sporządzić według następującego schematu:

1. Adresat skargi

Skargę na pracodawcę należy złożyć do Okręgowej Inspekcji Pracy właściwej ze względu na siedzibę pracodawcy.

2. Dane dotyczące osoby skarżącej (najczęściej pracownika)

Pracownik, składający skargę, powinien podać w treści skargi swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania). Od tego uzależnione jest nie tylko przyjęcie skargi przez Państwową Inspekcję Pracy i umieszczenie jej w stosowanym rejestrze, lecz także udzielenie skarżącemu odpowiedzi co do sposobu załatwiania skargi.

Skargi anonimowe nie są co do zasady rozpoznawane, chyba że Państwowa Inspekcja Pracy uzna, że dotyczą one ciężkich naruszeń prawa lub bezpośredniego zagrożenia życia pracowników.

3. Skarga powinna we wstępie wskazywać swój przedmiot

Skarga może dotyczyć zachowania (działania, zaniechania) konkretnego pracodawcy. Należy wskazać nazwę oraz siedzibę pracodawcy. W przypadku np. skargi wnoszonej przez pracownika budowlanego należy wskazać ponadto, na jakiej budowie
realizowanej przez pracodawcę dochodzi do niezgodnych z prawem zachowań. Adres jest konieczny, gdyż Państwowa Inspekcja Pracy na skutek skargi może przeprowadzić u tego pracodawcy, na konkretnej jego budowie kontrolę.

4. Opis łamania prawa pracy lub zasad BHP

Właściwa treść skargi powinna zawierać opis zachowania pracodawcy (lub zatrudnionej przez niego kadry kierowniczej, zarządzającej), który wykaże, że łamane są prawa pracowników lub zasady dotyczące zapewnienia warunków bezpieczeństwa w miejscu pracy. Można dołączyć do skargi zdjęcia lub filmy z niezgodnym z prawem zachowaniem się pracodawcy lub upoważnionych przez niego pracowników, którzy zarządzają zakładem pracy. Można to sformułować w sposób następujący: W w/w zakładzie pracy nie są przestrzegane przepisy prawa pracy w zakresie czasu pracy, wynagrodzenia i przeciwdziałania mobbingowi. Kierownik n.n. (imię i nazwisko) znęca się psychicznie nad pracownikami, wyzywa ich i ubliża im, podważa ich kompetencje w obecności innych członków załogi. Jedno z takich zdarzeń miało miejsce w dniu…, dowodem jest filmik wykonany telefonem komórkowym dołączony na płycie CD do skargi.

Lub:

Na budowie kierownictwo lekceważy zasady BHP, brak jest barierek ochronnych, pracownicy wykonujący prace na wysokościach nie mają odpowiednich (żadnych) zabezpieczeń, kable elektryczne leżą na ziemi w wilgoci i w wodzie. Dowodami są zdjęcia załączone do skargi, wykonane w dniu ... na budowie w miejscowości…

Skarga może dotyczyć również: konieczności (zmuszania) do zostawania w pracy po godzinach bez stosowania reguł dotyczących obliczania wynagrodzenia za nadgodziny, łamania zasad terminowego wypłacania wynagrodzeń, nieuzasadnionego i niezgodnego z prawem ściągania z pensji pracowników kosztów np. zniszczenia czy zepsucia się sprzętu służącego do wykonywania pracy. Pracodawca nie ma prawa obciążać takimi kosztami pracowników, gdyż ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej i zużycie narzędzi obciąża jego, nie zaś ludzi przez niego zatrudnionych.

Podobnie, skarga może wskazywać, że pracodawca nie zatrudnia ludzi legalnie wbrew ich woli, że utajnia wypadki przy pracy i tuszuje przyczyny takich wypadków.

5. Oświadczenie mające ochronić pracownika przed konsekwencjami złożenia skargi, jakie może zastosować pracodawca

Dzięki takiemu oświadczeniu pracodawca nie dowie się, że kontrola została wszczęta na skutek wniesienia skargi przez pracownika. Oczywiście, jeżeli pracownik wyrazi pisemną zgodę – pracodawca będzie mógł się dowiedzieć, kto złożył na niego skargę.1 Można umieścić oświadczenie o wyrażeniu zgody lub jej braku w zakresie ujawniania danych osobowych osoby składającej skargę.

Można opisać na końcu skargi klauzulę: „W związku z zastrzeżeniem z art. 44. ust. 3 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy nie wyrażam zgody na ujawnienie informacji, że kontrola jest przeprowadzana z związku ze złożoną przeze mnie skargą”.

Do skargi można dołączyć kopie pism wnoszonych do pracodawcy z prośbą o zmianę postępowania czy zawierające propozycję określonych rozwiązań, pochodzące od pracowników. Skarga powinna zostać odręcznie podpisana przez skarżącego.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
right border
unten links unten rechts


531527 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion   |   Theme by Moded By: UCTXs Themes

Based on greeny by: Design by Matonor

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl